Kërkesat, si t’i realizojmë ato?
Kërkesat e konsumatorëve dhe udhëzimet për realizimin e tyre

Të nderuar konsumatorë,

Të gjithë Ju që jeni konsumatorë të KESCO Sh.A. mund të bëni kërkesa për shërbime të ndryshme, varësisht prej nevojës suaj. Stafi i KESCO sh.a. do të përpiqet që këto kërkesa t’i realizojë sa më shpejt, duke respektuar Legjislacionin në fuqi, në bazë të të cilit edhe funksionon KESCO-i. Të gjitha kërkesat tuaja mund t’i paraqitni, duke plotësuar formularin në sportelet e shërbimit për konsumatorë.

Mënyra tjetër është të dërgoni kërkesën tuaj me postë elektronike në adresën contactcenter@kesco-energy.com, përmes kutisë së sugjerimeve nëpër të gjitha distriktet/nëndistriktet apo përmes web-faqes www.kesco-energy.com te fusha IDEJA JUAJ.

Më poshtë mund t’i gjeni disa prej llojeve të kërkesave të cilat mund t’i bëni në sportelet e shërbimit ndaj konsumatorëve si dhe udhëzimet për realizimin e tyre.
Keds Call Center
Shërbime online
Konsumatorët shtëpiak & komercial

Shërbime për konsumatorë shtëpiak & komercial

Fatura dhe pagesat

Informata për shpjegimin e faturës dhe mënyrat e pagesës

Vende të lira të punës

Vende të lira të punës

Kompania Kosovare për Furnizim me Energji Elektrike SH.A
Kosovo Electricity Supply Company J.S.C
Kosovsko Preduzece za Snabdevanje Elektricnom Energijom D.D
Qendra e Thirrjeve: 0800 791 00
Politika e Privatësisë

Regjistrimi i konsumatorit të ri në KESCO sh.a.

Qė tė regjistroheni si konsumator i ri, ju duhet tė paraqiteni nė sportelet e Shėrbimit pėr Konsumator dhe tė plotėsoni aplikacionin pėr lidhje tė re. Me vete duhet tė keni dokumentin identifikues. Konsumatorėt komercialė duhet tė sjellin edhe regjistrimin e biznesit. Nga ekipet e KESCO do tė bėhet pranimi teknik. Pastaj do tė bėni kėrkesėn pėr kyēje dhe tė nėnshkruani kontratėn pėr furnizim me energji elektrike.KESCO-i do ta bėjė lidhjen e pikės matėse tė konsumatorit brenda 48 orėve prej pranimit tė kėrkesės pėr kyēje.

Pas kėsaj, konsumatori do tė ketė status legal dhe mund t’i gėzojė tė gjitha tė drejtat sipas kontratės sė nėnshkruar pėr furnizim me energji elektrike.

Aplikacioni pėr lidhje tė re
Kontrata e furnizimit me energji elektrike pėr konsumatorėt e amvisėrisė
Kontrata e furnizimit me energji elektrike pėr konsumatorėt komercialė

×

Ndërrimi i pronarit, respektivisht ndërrimi i emrit në kartelën e llogarisë

Ēdo ndėrrim i tė dhėnave tė shfrytėzuesit tė energjisė elektrike brenda njė objekti tė pikės matėse, duhet tė paraqitet nė KESCO sh.a. Qė do tė thotė, se shfrytėzuesi i cili pretendon tė jetė konsumator i ardhshėm, duhet tė paraqitet nė sportelet e KESCO sh.a. dhe tė sjellė dokumentacionin si nė vijim. Me rastin e shitblerjes sė pronave, njėra ndėr veprimet qė konsumatori i ardhshėm duhet tė bėjė, ėshtė edhe kontrollimi i detyrimeve tė asaj pike matėse qė ka ndaj KESCO sh.a. Pra, duhet tė sigurohet kartela e transaksioneve nė tė cilėn figuron se nuk ka asnjė borxh ndaj KESCO.
Pėr t’u bėrė ndėrrimi i emrit tė konsumatorit, duhet tė nėnshkruhet kontrata e re pėr furnizim me energji elektrike. Ndėrsa pėr ndėrrimin e emrit nevojiten dokumentet si nė vijim:

Kur ndėrrohet pronari-shitblerje:
- Kėrkesa e konsumatorit pėr ndryshimin e emrit,
- Kopja e kontratės sė shitblerjes e vėrtetuar nė gjyq,
- Dėftesė- pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

Kur konsumatori kėrkon ndryshimin e emrit me pjesėtar tjetėr tė familjes, nevojiten:
- Kėrkesa e konsumatorit pėr ndryshimin e emrit,
- Certifikata familjare dhe deklarata nga konsumatori paraprak (aktual), qė me dėshirė kėrkon tė ndėrrohet emri nė kartelėn e llogarisė,
- Dėftesė- pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

Kur konsumatori aktual  lėshon objektin me qira, nevojiten:
- Kėrkesa e qiramarrėsit  pėr ndryshimin e emrit,
- Certifikata e pronėsisė sė objektit,
- Kopja e kontratės pėr dhėnien e objektit me qira,
- Certifikata e biznesit e qiramarrėsit nėse objekti lėshohet me qira pėr veprimtari komerciale,
-Dėftesė -pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

Kur konsumatori i evidentuar vdes, nevojiten:
- Kėrkesa e anėtarit tė familjes sė konsumatorit qė ka vdekur pėr ndryshimin e emrit,
- Certifikata familjare dhe certifikata e vdekjes,
- Dėftesė- pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

×

Ndërrimi i njehsorit, pikës matëse

- Kėrkesa me shkrim e konsumatorit pėr arsyen e ndėrrimit tė njehsorit. Formulari merret nė sportelet e KESCO sh.a.
- Dėftesė- pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

×

Mbyllja e llogarisë/ aktivizimi i llogarisë së mbyllur

Derisa e keni shfrytėzuar energjinė elektrike nė njė objekt dhe keni qenė tė regjistruar si konsumator, e ndėrkohė mė nuk e shfrytėzoni energjinė elektrike (nuk ju nevojitet), qė tė ndalet faturimi (vetėm taksa) mė tutje dhe kartela tė mbyllet, tė pasivizohet, Ju duhet tė veproni si mė poshtė:

- Tė vini nė sportelet e Shėrbimit ndaj Konsumatorėve, tė bėni kėrkesėn me shkrim  pėr pasivizim tė pikės matėse dhe mbyllje tė llogarisė, respektivisht pėr ndėrprerje tė furnizimit me energji elektrike,
- Pagesa e shėrbimit pėr shkyēje,
- Dėftesė - pagesa qė dėshmon pagesėn e borxhit nė tėrėsi.

Aplikacion pėr mbyllje tė llogarisė ×

Ndërrimi i grupit tarifor nga konsumatori familjar në konsumator komercial dhe anasjelltas

Ndėrrimi i grupit tarifor bėhet me kėrkesėn e konsumatorit qė duhet tė bėhet nė sportelet e Shėrbimit ndaj Konsumatorėve. Ēdo ndėrrim i veprimtarisė sė objektit, duhet tė pasqyrohet me ndėrrimin e tarifave pėr energji. Ndėrrimi i veprimtarisė nėnkupton ndėrrimin e statusit tė konsumatorit nga ai i amvisėrisė nė komercial dhe anasjelltas, pėr shkak tė rritjes apo zvogėlimit tė fuqisė elektrike tė angazhuar nė objekt.

×

Kërkesë për kontrollimin e njehsorit

Ēdo konsumator mund tė bėjė kėrkesė pėr kontrollimin e pikės matėse. Pėr tė realizuar kėtė kėrkesė konsumatori duhet tė dorėzojė kėrkesėn me shkrim nė sportelet e Shėrbimit ndaj Konsumatorėve. Ekipet e autorizuara tė KESCO do tė bėjnė kontrollimin nė afatin e duhur.

Ky shėrbim ėshtė me pagesė dhe kartela e konsumatorit mund tė ngarkohet me taksė 10 € plus TVSH.

×

Kërkesë për pëlqim elektro-energjetik parimor apo të përgjithshëm

Konsumatori potencial para se tė fillojė tė ndėrtojė njė objekt nė tė cilėn planifikon tė shfrytėzojė energjinė elektrike, duhet tė kėrkojė pėlqimin parimor elektro-energjetik. Si ta marrė lejen komunale pėr ndėrtim duhet tė kėrkojė pėlqim elektro-energjetik pėr furnizim me energji elektrike. Ekipet e KESCO nė tė dyja raste tė do tė dalin nė vendin e ngjarjes dhe tė japin pėrgjigjen se a mund tė furnizohet konsumatori potencial apo jo me energji elektrike. Nėse po, atėherė duhet tė jepet zgjidhja teknike se si mund tė realizohet furnizimi.

×

Kërkesë për ripllombim

Ēdo konsumator i cili pėr shkaqe tė ndryshme ka heq pllombėn nga pika matėse, ėshtė i obliguar qė tė lajmėrojė nė KESCO pėr ri-pllombimin e serishėm tė pikės matėse.

Kėrkesa pėr ri-pllombim bėhet nė sportelet e Shėrbimit ndaj Konsumatorėve dhe kartela e konsumatorit mund tė ngarkohet me vlerėn prej 10 € plus TVSH

×

Kërkesa për rikyçje

Konsumatori i cili ėshtė shkyēur nga rrjeti pėr shkaqe tė ndryshme dhe kėrkon tė rikyēet nė rrjetin e furnizimit me energji elektrike, KESCO sh.a. do ta rikyē objektin e tij jo mė vonė se dy ditė, pas kėrkesės sė konsumatorit. Qė nėnkupton se konsumatori ka plotėsuar kushtet pėr ri- kyēje, duke pėrfshirė rastet kur konsumatori ka paguar shumėn e faturave sipas Rregullės pėr Kushtet e Pėrgjithshme tė Furnizimit me Energji, ka nėnshkruar njė marrėveshje me kompaninė energjetike, ose ka kryer veprimin e kėrkuar qė ka qenė shkas pėr shkyēje.

×